Cudowny młodzieniec | pokaz filmowy

cudowny młodzieniec | pokaz filmowy

  • czwartek, 16 listopada 2017, godz. 20.00
    Cudowny młodzieniec, 2014, reż. Mario Martone
  • wstęp wolny,
    pokaz filmowy przystosowany do potrzeb osób niesłyszących

W ramach festiwalowych pokazów zostały wybrane trzy współczesne filmy, które w sposób nieoczywisty dyskutują z tradycją romantyczną: polską, ale także włoską i anglosaską. Dzieła te, wykorzystując uniwersalne i atrakcyjne konwencje kina gatunkowego (western, thriller, film wojenny czy biograficzny), w głębszej warstwie tłumaczą jednocześnie na język ruchomych obrazów wątki i symbole związane z romantyzmem. Z jednej strony pokazują jego żywotność i różnorodność odczytań w dzisiejszej praktyce audiowizualnej, z drugiej, poddając romantyczne mity i konwencje pod dyskusje, stanowią rodzaj ich reinterpretacji.

O filmie

Pokazywany na festiwalu w Wenecji film Mario Martone, neapolitańskiego reżysera filmowego i teatralnego, ukazującego zazwyczaj wzajemne relacje jednostek i społeczności w kontekście historii, utopii i pamięci. W Cudownym młodzieńcu biografia i poezja Giacomo Leopardiego (w tej roli Elio Germano), będącego we Włoszech wręcz archetypem romantyka, staje się pretekstem do namysłu nad mitem nieszczęśliwego poety. Mitem rozpostartym między radykalnym autobiografizmem i poetyzacją własnego cierpienia a bardzo konkretnymi problemami autora Dziełek moralnych: powolnym rozkładem zdrowia, samotnością, uzależnieniem od innych czy niesatysfakcjonującym życiem uczuciowo-erotycznym.

Martone w klasycznej konstrukcji znajduje miejsce dla autorskich wizji, budując swą gramatykę filmową z cytatów literackich i teatralnych oraz sugestywnych, wręcz delirycznych obrazów – dokładnie tak, jak robi to poezja Leopardiego.

kurator programu filmowego: Adam Kruk

fot. Kadr z filmu Cudowny młodzieniec, 2014, reż. Mario Martone