Koncert zespołu Ballady i Romanse

Ballady i Romanse
koncert

  • sobota, 11 listopada 2017, godz. 20.00
  • bezpłatne wejściówki wyczerpane

Ballady i romanse to tytuł zbioru poezji Adama Mickiewicza, od którego wydania w 1822 roku podręcznikowo datuje się polski romantyzm. Zbioru bardzo inspirującego dla poetów kolejnych epok. Utwór pod tym samym tytułem, ze słynną frazą Słuchaj dzieweczko! Ona nie słucha...To dzień biały, to miasteczko, zaczerpniętą z ballady Romantyczność, opublikował w 1945 roku Władysław Broniewski. W 2005 roku siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie wykonały go do skomponowanej przez siebie muzyki.

Kultura jest intertekstualna i multimedialna. W ramach Festiwalu Tradycji Literackich tropimy twórcze połączenia i dialogi. Cytaty z klasyki odnaleźć możemy nie tylko we współczesnej literaturze, ale także w filmach i muzyce.

Obecnie zespół Ballady i Romanse wykonuje głównie własne utwory. Większość tekstów jest napisana przez Zuzannę Wrońską. W oszczędnych słowach opisuje ona miejską współczesność i zwykłe rzeczy, które mogą się tam zdarzyć, takie jak tęsknota, samotność czy miłość.

Poetyckość tych piosenek polega między innymi na umiejętnym stosowaniu ironii, która przydaje wartości subtelnej muzyce skomponowanej przez drugą z sióstr – Barbarę Wrońską.

Podczas koncertu w Muzeum Pana Tadeusza zespół wykona między innymi takie utwory jak Ozimina, Przyszłam do miasta czy Mniej mnie w swojej opiece.

ZESPÓŁ Ballady i romanse


Początki działalności zespołu Ballady i Romanse sięgają 2005 roku, kiedy to siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie nagrały wspólnie utwór Ballady i Romanse w ramach projektu muzycznego Broniewski. Od tego czasu nagrywają wspólnie i koncertują w składzie poszerzonym o klawiszowca i producenta Marka Dziedzica, gitarzystę Radosława Łukasiewicza oraz perkusistę Marcina Ułanowskiego. Zespół był nominowany m.in. do nagród Kryształowe Zwierciadła 2009 oraz ELLE Style Awards 2009. Grupa ma w dorobku występy na dużych festiwalach, w tym Open'er Festival czy Off Festival. W 2015 roku utwory zespołu pojawiły się w filmie Córki Dancingu, a artystki gościnnie wystąpiły w tej produkcji i następnie wydały kompozycje w formie płyty studyjnej.