Poezja migana

 • piątek–niedziela, 3–5 listopada 2017
  prowadzenie: Arkadiusz Bazak oraz zespół Działu Edukacji Muzeum Pana Tadeusza

Na wykład, warsztaty i prezentację zapraszamy zarówno osoby Głuche, jak i słyszące, które chcą zrozumieć, na czym polega poezja migana. Podczas spotkania zademonstrujemy przykłady na żywo oraz z wykorzystaniem filmów.

Odbędzie się również premiera przekładu wierszy Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza na Polski Język Migowy przygotowanych specjalnie na Festiwal Tradycji Literackich.

Program

 • Wykład: Na czym polega poezja migana
  piątek, 3 listopada 2017, godz. 17.00

 • Warsztaty z poezji miganej
  sobota, 4 listopada 2017, godz. 12.00–18.00

  część I – zapisy zamknięte, brak miejsc

 • Warsztaty z poezji miganej
  niedziela, 5 listopada 2017, godz. 13.00–15.00

  część II – zapisy zamknięte, brak miejsc

 • Prezentacja poezji miganej uczestników warsztatów
  niedziela, 5 listopada 2017, godz. 15.00

* * * *

Na czym polega poezja migana
wykład

Czym jest Poezja Migana? Jak wygląda? Na czym polega? Tłumaczenie poezji to niezwykle trudne zadanie. Nie tylko trzeba przekazać sens tego, co poeta miał na myśli, ale jeszcze ubrać to w formę poetycką. Już w przypadku tłumaczenia poezji z jednego języka fonicznego na drugi jest to bardzo trudne, a co dopiero, gdy chcemy przetłumaczyć na język migowy? Jest to jednak możliwe!

Każdy język ma swoje sposoby na wyrażenie piękna. Mogą to być rymy, subtelna gra słów, operowanie na skojarzeniach – także i języki migowe korzystają z tych sposobów. Rymem może tu być rytm migania, kształt dłoni, wykorzystanie przestrzeni – możliwości jest bardzo wiele. Poezja w Polskim Języku Migowym? Tak! Polski Język Migowy jest ubogi? Bzdura. Tak twierdzą jedynie osoby, które nie znają tego języka i szukają wymówki, aby się go nie uczyć.

wstęp wolny

* * * *

Warsztaty z poezji miganej

Uczestnicy uczą się podstawowych technik poetyckich i zasad tworzenia wierszy, czyli odpowiednich ruchów i gestów, pracy z mimiką twarzy i układów choreograficznych. W drugiej części pracują nad własnymi utworami poetyckimi inspirowanymi poezją Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza wokół tematu milczenia poety.

wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: arkadiuszbazak@gmail.com
zapisy zamknięte, brak miejsc

***

Poezja migana uczestników warsztatów

Prezentacja wierszy uczestników warsztatów, inspirowanych tematem „milczenie poety” Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza oraz omówienie wierszy – wyjaśnienie głównego pomysłu oraz zastosowanych technik poetyckich.

wstęp wolny

* * * *

PROWADZĄCY

Arkadiusz Bazak – ukończył studia licencjackie na kierunku surdopedagogika, studium aktorskie oraz kursy kwalifikacyjne fotograficzne i operatorskie. Jest Głuchym aktorem – mistrzem pantomimy znanym w Polsce i za granicą. Współpracował z wrocławskim Teatrem Formy, warsztat doskonalił u Józefa Markockiego. Tajniki poezji migowej poznawał na międzynarodowych warsztatach Głuchych, a następnie sam zaczął organizować takie zajęcia w Polsce. Obecnie związany jest z Fundacją FONIS, prowadzi warsztaty z poezji migowej dla dzieci i dorosłych, tłumaczy na Polski Język Migowy muzykę, przeprowadza wywiady z Głuchymi świadkami historii oraz tworzy filmy informacyjne dla osób słabosłyszących i niesłyszących.